Ako vybrať hudobný nástroj pre deti?

Pri výbere hudobných nástrojov pre deti sa rozhodujeme predovšetkým podľa veku dieťaťa, podľa určenia, či ide čisto o hračku, alebo či chceme kúpiť hudobný nástroj vhodný na výučbu, ďalej potom podľa ceny. 
 
 

Hudobné nástroje pre najmenšie deti

 
Farebné plastové hračky - hrkálky a hračky so zvukovými efektmi.
Hudobné nástroje pre najmenšie deti majú za úlohu predovšetkým vzbudzovať zvedavosť a snahu o preskúmanie daného nástroja. Klasikou sú drevené a plastové hrkálky. V posledných rokoch sú stále obľúbenejšie hračky v tvare hudobných nástrojov vybavené svetelnými a zvukovými efektmi alebo rôzne zvukové podložky. Po stlačení klávesov, tlačidiel alebo dotykových bodov vydávajú rôzne zvuky, hrajú jednotlivé tóny alebo celé melódie.
 
 

Hudobné nástroje pre batoľatá

 
Hudobné nástroje s jednoduchým ovládaním vyžadujúce aktívny prístup dieťaťa.
Príkladom takto jednoduchej hudobnej hračky je napríklad drevená figúrka na kolieskach s xylofónom pred sebou. Ťahanie za povrázok uvedie hračky do pohybu a figúrka začne "hrať" na nástroj. Pre vek do 3 rokov sú vhodné jednoduché tamburíny, rumba gule alebo malé bubienky.
 
 

Hudobné nástroje pre predškolákov

 
Hudobné nástroje vyžadujúce aktívny prístup a jemnejšiu motoriku. Pomáhajú rozvíjať hudobné cítenie a rytmus.
Pomáhajú deťom vo vyjadrovaní sa pomocou hudby. Skvelou voľbou sú sady hudobných nástrojov veľkostne aj farebne prispôsobené detskému spotrebiteľovi. V setoch obvykle bývajú tamburína, xylofón, rumba gule, píšťalka alebo flauta, ktorá napomáha rozvoju správneho dýchania, ďalej činely, triangel a pod. Niektoré sady ponúkajú aj fúkacie harmoniky či malú detskú gitaru. Dieťa má možnosť vyskúšať postupne rôzne druhy nástrojov a v skupine s ďalšími deťmi či dospelými objavovať krásy hudby a aj vlastný driemajúci hudobný potenciál.
 
 

Hudobné nástroje pre školákov

 
Hračky vyžadujúce silne rozvinutú motoriku a podporujúce kreativitu.
Školákom sú určené mikrofóny, detské mixážne pulty, interaktívne podložky na tancovanie atď. Rozvíjajú hudobné cítenie, podporujú v pohybe aj v hre a napodobňovanie. S nástupom do školy sa deti môžu zamerať nielen na hranie s hračkami, ale aj na hranie ozajstné. Od detskej gitary je už len krôčik k obstaraniu ozajstného nástroja, od detských klávesov krok k výučbe hry na klavír.
Keď sa už chystáme kúpiť akúkoľvek hudobnú hračku, vždy je dobré mať na pamäti, pre aké staré dieťa vyberáme, a voliť aj s ohľadom na schopnosti a motorickú vyzretosť dieťaťa, ktorému je hudobná hračka určená. Nielen kvôli prípadnému zraneniu, ale aj riziku, že príliš zložitým nástrojom dieťa od ďalších hudobných pokusov odradíme. A to by mohla byť škoda ďaleko väčšia, než vôbec v ranom veku nezačať. Vyberajme preto srdcom i rozumom.